Opstart U6 og U8 mix

Så er sæsonen 2018/2019 så småt i gang Meget snart byder vi også velkommen til klubbens yngste medlemmer.

Fredag d. 31/8 – 2018 starter vores mikrotræning op, hvor vi håber at se en masse livlige og glade børn (og deres forældre) i Brabrandhallen.

For de alleryngste U-6 mix (årgang 2013-2016) har vi fornøjelse at kunne præsentere Lise og Simon som trænere på u-6 mix. Lise og Simon har begge spillet håndbold i Brabrand i børne- og ungdomsårene og vender nu altså tilbage til klubben. De har begge deres drenge med på holdet, og de glæder sig alle 4 til at komme i gang.

På u-8 mix (årgang 2010-2012) er det efterhånden et par rutinerede trænere, vi kan præsentere. Således starter Camilla og Karina nu ud med deres 4. sæson, som trænere for nogle af klubbens yngste medlemmer. Igen i år får de følgeskab af Kenneth og Lars, som også var med sidste sæson. Alle 4 trænere har deres børn med på gulvet, og på samme vis som u-6 glæder de sig også til at komme i gang.

Træningstider;
U-6 mix: fredag fra kl. 15.45-16.30
U-8 mix: fredag fra kl. 16.30-17.30

Forældre-information: Det kræver ikke forhåndstilmelding at starte til u-6 eller 8 mix; man møder blot op til træningen med information til træneren/trænerne om, at I gerne vil prøve håndbold. Efter 2-3 prøvetræninger tilmelder I Jer til træneren/trænerne og betaler kontingent via vores hjemmeside www.brabrand-haandbold.dk under fanebladet betalinger.

 

Permanent link til denne artikel: https://brabrand-haandbold.dk/2018/08/opstart-u6-og-u8-mix/

Skriv et svar

Your email address will not be published.